skip navigation

2020 OTCA Members Directory (as of July 23, 2020)

First Last Name School
Joe Altier Green
Yvette Anez Fostoria
Brian Ash Marysville
Todd Ashdown St. Edward's
Greg Aten Hathaway Brown
Adam Atwell University School
Greg Avery Perkins - asst
Colleen Baker Hilliard Bradley
Ryan Balaz Big Walnut
Merrellyn Banks West Branch
Charles Bates Defiance
Diane Bendel Kettering Fairmont
Bobbe Bennett St Ignatious
Katherine Bennett Hawken
Ken Berlin Dublin Jerome
Lisa Bialorucki Toledo Central Catholic
Sean Black Strongsville
Kent Blacksher Youngstown Ursuline
Elaine Bonar West Branch
Steve Boone Shawnee State University
Laura Boulton Little Miami
Ashley Bowers Carroll
Todd Bradbury Taylor
Jason Brandeberry Centerville
Taylor Brannon Madeira
Charles Brigode Perrysburg
Jim Brooks Chaminade-Julienne
Elizabeth Brown
Kevin Bruin Lima Central Catholic
Rex Cabrera Kings
Melissa Canowitz Brush
Robert Carlson Dublin Jerome
Melissa Canowitz Brush
Cindy Chalfonte Mariemont
Anthony Clouse Logan Elm
Rocco Cona Walsh Jesuit
Chris Conway Lakota West
Doug Cook Westlake
Doug Cooper Wilmington
Todd Cortelletti Mansfield Madison
Lovelle Crenshaw Chagrin valley club
Ty Damon Highland
Roger Davidson Milton-Union
Jim Davis St. John's Jesuit
Matt Dektas Cinc. Country Day
Matthew DeMain North Olmsted
Lauren Dever Bellbrook
Micheael DiAntonio Green
Janet Disbennett Chillicothe
Jake Dowdell USPTA 27876
Tim Drew Seven Hills
Andy Drumm Bowling Green
Bruce Duffner West
Lindsay Dunn Port Clinton
Joseph Dyser Solon
Gary Elick Lancaster
Kelly Ericsson St Joseph Central Catholic
Jordan Fairfax CVCA
Mark Fisher Sylvania Northview
Aaron Frazee Upper Sandusky
Jared Freeman Bowling Green
Joanne Gardner Boardman
Matthew Gargas Ottawa Hills
Sally Garofoli Springboro
Evan Geyer Marion Harding
Kim Gilbert Oakwood
Will Gingery Bexley
Mark Goldner Troy
Clayton Graham Moeller
Laura Graham Olmsted Falls HS
Jonathan Greentree Bexley
Tom Haddow Wellington School Boys/Col. Academy Girls
Toma Hainline Celina
Rod Hall Louisville
Adam Haman London
Jeff Harst Ottawa Hills
Karen Haviland Bellbrook
William Heistand Valley View
Michelle Hellman Summit Country Day
Sarah Hennessey Kings
Mary Herrick Uspta 15949
Daphne Hess Beechcroft
Dede Hibinger Delaware Hayes
Gary Hibinger
Chris Higgins Norwalk
Nate Higgins Lima Shawnee
John Hitchcock Eaton
Brian Hoff Pickerington North
Dave Hohenadel Uniontown Lake
Troy Holtrey Springboro
John Hough Moeller
Brett Hundertpford Dublin Coffman
Richard Hunt Delaware Hayes
Dale Israelson Kenston
Joe Jackson St Xavier
Walter Jacoby Our Lady of Elms
Jennifer Janson Jackson
Monica Jeremiah
Tom Joch Dayton Christian
Chris Johnson Magnificat/Lakewood
Brent Johnson Anderson
Arnie Jones Olentangy
Epifani Jones Maumee Valley Country Day
Mark Jones Chaminade-Julienne
Janice Kampf Hudson
Michael Kapp Alter
Lynette Keenan Dayton Christian
James Kidder Archbold
Dennis Kiser Greenville
Eric Korey Avon
Cynthia Kramer-Smith Gilmour Academy
Abby Kulton CVCA
Jeff Kurtzman Shelby
Richard LaFountain Oak Harbor
Bob Lasecki Kirtland
Mike Laughlin Centerville
Jenny Leiman Clermont Northeastern
Scott Long Centerville
Taylor Long Ashland
Leslie Lozon Chagrin Falls
Jeff Luxenburger Olentangy
Jeff MacFarland Clyde
Eddie Manuel Mentor
Mark Mathias
Kaci Matthews Tippecanoe
Gail Maundrell Turpin
Amy McDonald Defiance
Scott McIntosh Summit Country Day
Michael McGee Cloverleaf
Whitney McKee Fairfield
Mark Merchant Brunswick
Lane Merten Mariemont
Greg Milano Beavercreek asst
Jeremy Miller Oak Hills
Susie Miller St Francis
Mary Kay Minder St. Ursula Academy
Elise Minick Wapakoneta
Dan Mitoff St. Joseph's Academy/Oberlin Boys
Ray Montgomery Cuyahoga Falls
Mike Morgan Princeton Girls, Monroe boys
Tim Morgan Hudson
Joe Morgan Mayfield
Teddy Morse
Keith Mullins Granville
Alicia Musser Miami Trace
Wally Neal Elida
Tom Needs Upper Sandusky
Dragon Nesic Orange HS
Fredrik Nyborg Solon
Betsy O'Neil Laurel School
Vicki Orwig Warren John F Kennedy
Brad Osborne USPTA # 73774
Mitchell Owens Bryan
Kim Pacella Notre Dame Academy
Charles Painter Kettering Alter
Aaron Patterson Lima Shawnee HS
Thomas Pawsey Galion
Patrick Pavlansky Canfield
Kristin Pedersen Notre Dame Academy
Kayla Perman Clyde
Katie Peterson Van Wert HS
Brian Phelps Indian Hill
Al (Jose) Pico USPTA # 6373
Mikayla Pitman Loveland
Blaine Pitts Marion Harding
Katie Pollack Anthony Wayne
Cheryl Poppel Bellefontaine
Dan Prihoda North Royalton
James Pukys Canton McKinley
David Ramey CVCA
Steven Reed Wilmington
Mike Reid Mason
Dan Reynolds Brecksville-Broadview Hgts
Lisa Reynolds Highland
Scott Rice Monroe
Sean Ridley Miamisburg
Kelli Rings Pickerington Central
Alex Rittershausen Taylor
Michael Rosile Olentangy Berlin
Brian Rotunno New Philadelphia
Bob Rowe club pro
Richard Rozell USPTA # 10287
Matt Rutherford Olentangy Orange
Craig Sampsell Firestone
Amy Samuel-McLean club pro
Michael Sarno Elida
Abigail Sattler West Clermont
Ron Schaub Lexington
Kim Schirtzinger Miami Trace
Alexander Schmidt Van Wert
Lawerence Schmidt Turpin
Stan Schmidt Wauseon
Harvey Schrager NDCL
Bud Schroeder Tippecanoe MS, USPTA #10196
Brian Schubert Cin Country Day
Chris Schwinnen Gahanna Lincoln
Kyle Scully CCD
Ryan Shaffer Hoover
Jeff Sharpless Loveland
Kathy Shisler Revere
Andrew Sinclair Thomas Worthington
Al Slawson Shaker Hts
Claire Smalley West Clermont
Brian Smallwood Hawken
Cindy Smith Gilmour Academy
Tom Snyder St Francis DeSales(Columbus)
Les Somogyi Reynoldsburg
Craig Sosebee Miami Valley School
John Specht Seton
Andrea Spires Lancaster
Doug Spreen Mariemont
Shaun Stamps Upper Arlington
Bill Stanforth Beavercreek
Molly Stanifer Carroll
Susan Stearns Notre Dame Academy
John Steck Fairborn HS
Ed Stephens
Haley Stockwell Lancaster
Susan Storrer Olentangy Orange
Clint Storey Granville
Cindy Strahan Lakota East
Wayne Strudthoff Clyde
Steve Sutherland Ursuline Academy
Jim Sutto Anthony Wayne
Ryan Swinehart Jonathan Alder
Sean Swisher Findlay
AJ Szozda Sylvania Southview
Dave Tanner Wyoming
Aaron Taylor Port Clinton
Joe Taylor Perkins
Mike Teets Sycamore
Keir Thelander CVCA
Will Thieman Upper Arlington, Olentangy Liberty Girls
Jim Thomas Canton Central Catholic
Marc Thomas New Albany
Louis Thomas Jackson
Alex Thompson Moeller
Steve Tier Mt. Vernon
Adrian Tolentino Olentangy Liberty HS
Scott Torok Geneva
Graham Treadway Upper Sandusky
Leonie Turack Col. School for Girls
Mark Ullman Copley
Tim Ungericht Sidney Lehman Catholic
Kevin Vaughn Beachwood
Paul Vrzal Perrysburg
Alan Walker St Vincent-St Mary
Bob Walters Lakeside
Wade Ward Indian Hill
Chip Weingart Tiffin Colombian
Matt Westfall Uniontown Lake
Jacob White Centerville
Scott Wiles
Dan Witteman Westland/Grove City
Dexter Woods Ada HS
Jason Woods Cinc. St. Xavier(boys) Cin. St Ursula (girls)
Marc Wurtzman Columbus Academy
Jerry Young Howland
Derek Zimmerman Wauseon EVSD
Tom Zsembik Lebanon
Clark Hewitt Lakeside